Menu
Skip to content

tradicionalna joga

Joga bez znojenja i naprezanja

tradicionalna joga asana

kako počinjemo

Tradicionalna joga počinje od najvažnijeg iskustva joge, a to su smirenija stanja misli. Najprije učimo meditirati, a zatim postupno uvodimo fizički aspekt joge (asane).

način poduke

Tečajeve vodi instruktor Tomislav Jantol individualno sa svakim polaznikom. Termini se dogovaraju pozivom, e-mailom ili osobno na nekom od naših javnih predavanja

gdje podučavamo

Instrukcije se odvijaju u našem prostoru u Zvonimirovoj ulici. Dobrodošli su svi koji imaju prethodno iskustvo, kao i oni koji se tek susreću s jogom i meditacijom.

Što je tradicionalna joga

Tradicionalna joga je sustav joge koji je objašnjen u Joga sutrama od Patanđalija, jednom od najstarijih tekstova joge koji je nastao prije otprilike dvije tisuće godina. Joga objašnjena u Joga sutrama je ujedno najstariji sustav samorazvoja. Cilj tradicionalne joge je samoostvarenje, a na tom putu potrebna su nam iskustva smirenijih stanja svijesti. Iz tog razloga učenje joge započinjemo od najvažnije tehnike, a to je meditacija. Kroz 15-20 minuta meditacije misli se nenaporno umiruju, a za to vrijeme tijelo doživljava duboku relaksaciju i otpuštanje stresa.

Obilježja tradicionalne joge

Obilježje tradicionalne joge je princip nenapora. Dok s jedne strane riječ “hatha” označava silu, tehnike tradicionalne joge su nenaporne. Jedan od temeljnih prirodnih zakona je princip minimalne akcije. Filozofija tradicionalne joge glasi: “učini manje, a postigni više”. Ona ne dozvoljava naprezanje tijela, daha ili uma tijekom bilo koje vježbe. Kada primijenimo taj princip u praksi joge, stječemo iskustvo lakoće i unutarnje ravnoteže. Duh je u vježbi opušten, a tijelo se regenerira na prirodan način. Sve ove dobrobiti protežu se kroz ostatak svakodnevnih aktivnosti te život čine radosnim i uravnoteženim.   

"Kada vlada mir, iskorijenjuju se sve patnje, jer mudrost čovjeka smirenog uma brzo se u potpunosti izgrađuje"

bhagavad gita (2.65.)