Praktični aspekti joge
U ovom dijelu objasnit ćemo “praktične” aspekte joge. Pod jogom se danas u najvećem broju slučajeva podrazumijevaju isključivo asane – položaji tijela i istezanje. No to je samo manji dio joge. U stvarnosti, veći dio joge posvećen je unutarnjim iskustvima.
Asana – položaj tijela. Asana u tradicionalnom učenju joge ima tek nekoliko, sve su sjedeće, i služe tome da se tijelo pripremi za udobno sjedenje u meditaciji. Izvode se na način da u tijelu ne uzrokuju naprezanje ili bol. Kada se prakticiraju redovito, tijelu daju gipkost, lakoću pokreta i bolju koordinaciju u kretnjama.
Pranajama – vježbe disanja. Prana je naziv za životnu energiju, a jama za vježbu. Stoga pranajamu definiramo kao vježbu kontrole životne energije. U praktičnom smislu, izvodi se tako da reguliramo dotok kisika kroz nosnice. Prakticira se prije meditacije kako bi se um umirio. Poznato je kako je količina misli u umu povezana s razinom potrošnje kisika. Što je više misli u umu, imamo veću potrebu za kisikom. Pranajama služi tome da životnu energiju dovedemo u ravnotežu, a to direktno korelira s oslobađanjem stresa i dubokom relaksacijom cijelog tijela.
Pratjahara – odvraćanje pažnje prema unutra. Dio tehnike meditacije.
Dharana – princip održavanja stalnosti tijeka pažnje. Također jedan od elemenata šire cjeline meditacije.
Dhjan – meditacija. Sjedimo u udobnom položaju i doživljavamo sve mirnija stanja svijesti.
Samadhi – iskustvo transcendentalne svijesti – krajnja faza meditacije. U samadhiju su promatrač, proces promatranja i promatrani objekt jedno. Samadhi je sredstvo pomoću kojeg se čovjek počinje spontano ponašati “ispravno”. Samadhi nije rezultat moralnog ponašanja, već je moralno ponašanje rezultat samadhija.